2022 Yemek Bedeli İstisnası Açıklandı!

Düzenleme: Günlük yemek bedelinizi istediğiniz tutarda belirleyebilirsiniz. Vergiden muaf tutulan günlük yemek bedeli 2022 yılı için KDV dâhil 23,23 TL’dir. Günlük yemek bedeliniz bu tutarın altında ya da üstünde olabilir. Yazımızın ilk formatında burrakam 24,84 TL idi. Pandemi dolayısıyla yapılan bu değişikliği dikkate alarak yazımızı güncelledik.

İşverenlerin ve çalışanların merakla beklediği ve 27.12.2019 tarihinde 30991 nolu (2. Mükerrer) Resmi Gazetede yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No:310) ile yeniden değerleme oranındaki artışa paralel olarak sınır ve bedellerdeki arttırımlar kamuoyu ile paylaşıldı. Bu doğrultuda 2022’de yemek bedeli istisnası için de tahminlere yakın bir bedel belirlendi diyebiliriz.

Yemek Bedeli İstisnası 2020
Verginden müstesna yemek bedeli 2022 de ne kadar oldu?

2022 yemek bedeli istisnası belli oldu!

Bu duruma göre 2020 senesinde işverenlerin yemek kartı firmaları aracılığıyla çalışanlarına sunacakları yemek yardımı için vergiden muaf sayılacakları günlük maksimum yemek bedeli kdv dahil 23,23 TL olarak belirlendi.

KDV DAHİL BEDEL: 23.23 TL OLARAK BELİRLENMİŞTİR.

Önceki senelerdeki Vergiden İstisna Edilen Yemek Bedeli Tutarları düşünülünce bu tutarın yerinde bir karar olduğunu söylemek doğru olur. Umarız her çalışan ve işveren için bu oranlar hayırlara vesile olacaktır.

Peki Hangi Yemek Kartını Kullanmalısınız?
Firmanız ve çalışanlarınız için en doğru seçimi yapmak için formu doldurun!

Vergiden İstisna Edilen Yemek Bedeli Tutarı Neden Önemlidir?

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm firmaların çalışanları için ödediği / verdiği yemek bedellerinde devletin her sene tefe, tüfe, enflasyon ve ekonomik şartları baz alarak belirlediği bir azami bedel vardır. Bu bedel sayesinde firmalar bir çok verginden muaf sayılabilir ve %100’e varan vergisel avantajlar sağlayabilir. Gelir vergisi, SSK işçi primi, SGK işveren hissesi, stopaj ve damga vergisi gibi bedellerin belirlenen maksimum yemek bedeli desteği ile hatrı sayılır bir tasarruf yapmak mümkündür. Bununla birlikte çalışanlarınız için müthiş bir motivasyon kaynağı olan bu sistemde yemek kartı firması tercihi büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle yukarıda ilettiğimiz formumuzu doldurarak sizin için en ideal yemek kartını da bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Hangi Firmalar Yemek Kartı Desteği Sunmaktadır?

Ülkemizde faaliyet gösteren başlıca yemek kartı firmaları; Edenred Ticket Restaurant yemek kartı, Sodexo Yemek Kartı, Multinet Up Yemek Kartı, Setcard Yemek Kartı ve Paye Yemek Kartıdır. Öte yandan Metropolcard, Anadolupass ve Yemekmatik gibi yerli girişimler de sektörde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesapla

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesaplama

Aylık Çalışma Günü
Çalışan Sayısı
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)

Yemek Kartına Nasıl Başvurabilirim?

Tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.