Yemek Kartı Vergi Muafiyeti

Yemek Kartı Vergi Muafiyeti

Bu içeriğimizde yemek kartı vergi muafiyeti ne kadardır, 2020 yemek bedeli istisnası ne kadar gibi konular üzerinde duracağız. Öyleyse hemen anlatmaya başlayalım.

Yemek kartı, şirket içerisinde çalışan personele öğlen yemeği yiyebilmesi için verilen karttır. Şirket personeline verilen karta belli bir süre öncesinden yükleme yapılır ve işlemler otomasyonu dökülür. İşlemlerin otomasyonu dökülmesi sayesinde bütün işlemler kayıt içerisine alınmış olunur.

Yemek kartı, temel manada personelin öğle yemeğini yiyebilmesi için kullanılır. Ama bunun haricinde şirketinizin vergi indirimine de yardımcı olur. Şirketinizde çalışan personellerinize öğle yemeğini yemek kartı ile sunduğunuz takdirde ciddi manada vergi indiriminden faydalanabilirsiniz. Konuyu daha detaylı açıklama gerekirse, personellerinize öğlen yemeklerini yemek kartı ile sunduğunuz takdirde SSK İşveren Hissesi, SGK İşçi Primi, Damga Vergisi ve Gelir Vergisinden muaf olma avantajına sahip oluyorsunuz. Tabii ki bu vergi indirimleri sayesinde şirketiniz de gözle görünür bir kâr elde etmiş oluyor.

2020 Yemek Bedeli İstisnası Ne Kadar?

2020 yılı içerisinde günlük yemek bedeli istisnası %21 arttı. 2020 yılı yemek bedeli istisnası 23 TL (Günlük yemek bedeli) 1.84TL (KDV) yani toplamda 24,84 TL TL oldu. Ancak pandemi dolayısıyla bu rakam KDV DAHİL 23,23 TL’ye indirildi. Aslına bakarsanız bu işverenler için şunu ifade ediyor: çalışanlarınıza yemek kartı içerisinde günlük 23,23TL yemek bedeli verdiğiniz takdirde bu paranın tamamı gelir vergisinden istisna sayılacak. Bunun yanında çalışanlarınıza ödediğiniz yemek bedeli SGK Primi ve Damga Vergisi ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Yemek kartının vergisel boyutunu tam olarak şöyle açıklayalım: eğer ki işverenler personellerine öğle yemeği bedelini nakit olarak vermek yerine yemek kartı ile sunarsa ve bu bedel günlük 23,23 TL’yi geçmezse ilave olarak vergi ödemek zorunda kalmıyorlar. Ama bu durumun tam tersini düşünürsek işveren, personeline öğle yemeği için nakit para verdiği takdirde verilen tutar ücret olarak hesap edilip üzerinden gelir vergisi hesabı yapılması gerekiyor.

Yemek Kartı Vergi Muafiyeti

Öğle Yemeği Nakit Verilirse Vergi Nasıl Hesaplanır?

İşveren, personeline öğle yemeği için nakit para verdiği takdirde şu şekilde bir hesaplama yapılıyor: öğle yemeği için ücret verilen her bir personelin o ayki vergi dilimi baz alınarak bordroya yansıtılıyor. Sonrasında ise %15 ila %35 oranında vergi hesaplaması gerçekleştiriliyor.

Yemek Kartı Vergi Muafiyeti

Yemek kartının vergi indirimi avantajı size cazip geliyor olabilir. Ama hangi yemek kartını tercih edeceğiniz konusunda kararsız mısınız? Ülkemizde en çok tercih edilen yemek kartlarından bir tanesi Ticket Restaurant diyebiliriz. Yemek kartı konusunda işletmenizin vergi indiriminde faydalanmasını istiyorsanız sizde Ticket Restaurant ile iletişime geçebilirsiniz.

 Nakit SistemBilet Restoranı
Günlük Yemek Bedeli (KDV Hariç)23.00 TL23.00 TL
KDV (%8)1.84 TL1.84 TL
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)23,23 TL23,23 TL
   
Damga Vergisi (%0.76)0.23 TLMuafiyet Avantajı
Gelir Vergisi (%20)5.22 TLMuafiyet Avantajı
SGK İşçi Primi3.70 TLMuafiyet Avantajı
SGK İşveren Hissesi5.55 TLMuafiyet Avantajı
KDV İndirimleri (%8)0.00 TL-1.52 TL
   
1 Çalışan için 1 Günlük Toplam Maliyet39,54 TL23.00 TL
1 Çalışan için 22 Günlük Toplam Maliyet869,88 TL506.00 TL

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesaplama

Aylık Çalışma Günü
Çalışan Sayısı
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)

Yemek Kartına Nasıl Başvurabilirim?

Tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.