Sodexo

Sodexo, merkezi Fransa’nın Paris şehrinde bulunan bir global bir yemek hizmetleri ve tesis yönetim işletmesidir. Sodexo yemek kartı; 67 farklı ülkede hizmet vermesiyle dünyanın en büyük çok uluslu şirketlerinden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.

Sodexo Nedir?

Şirketlere kurumsal yemek kartı hizmeti sunan Sodexo 1993 yılından itibaren Türkiye’de bu hizmeti sunmaya başlamıştır. Sodexo yemek kartının 45.000’nin üzerinde üye işyeri, 20.000’in üzerinde müşterisi ve 550.000’in üzerinde faydalanan tüketicisi bulunmaktadır.

Sodexo Yemek Kartı ile Ne Kadar Tasarruf Edilebilir?

Sodexo’nun Vergi Avantajı Ne Kadar?

2020 yılı içinde günlük yemek bedeli istisnası %21 artırıldı. 2020 yılında çalışanlara verilen yemek bedeli istisnası 23 TL (Günlük Yemek Ücreti) + 1,84 TL (KDV) ile birlikte toplamda 24,84 TL oldu. Bu yemek bedeli ücretini çalışanlarınıza Sodexo yemek kartı ile verdiğinizde aslında verdiğiniz bu paranın tamamı gelir vergisinden istisna sayılmaktadır. Ayrıca bununla birlikte şirketinizde çalışan personellere ödemiş olduğunuz yemek bedelinden ötürü SGK primi ve Damga vergisi gibi ödemelerden de kurtulmuş olursunuz. Bu konuyu rakamlarla açıklamak gerekirse 10 kişilik bir ekibinizin olduğunu düşünelim ve konuyu detaylandıralım. Çalışanların 1 ay içerisinde çalışacağı gün sayısını ortalama 22 gün olarak düşünelim;

Günlük Yemek Bedeli: 24,84

Çalışan Sayısı: 10

Aylık Çalışma Günü: 22

Sodexo Restaurant Pass ile Yıllık Elde Edeceğiniz Kar (Kişi Başı): 7,980.24 TL

Sodexo Restaurant Pass ile Yıllık Elde Edeceğiniz Kar (Tüm Çalışanlar): 79,802.40 TL

 Maaşa Ek OlarakSodexo
Yemek Bedeli (KDV Dahil)6,557.76 TL6,557.76 TL
İndirilebilir KDV Tutarı (%8)0,00 TL-485.76 TL
Gelir Vergisi (%35)298.32 TL0.00 TL
Damga Vergisi (%0,759)7.44 TL0.00 TL
SGK Primi İşçi Payı (%14)119.02 TL0.00 TL
SGK Primi İşveren Payı (%20,5)174.24 TL0.00 TL
İşsizlik Sigortası İşçi Payı (%1)8.58 TL0.00 TL
İşsizlik Sigortası İşveren Payı (%2)16.94 TL0.00 TL
Kişi başı maliyet (yıllık)14,052.24 TL6,072.00 TL
Tüm Çalışanlar Maliyet (yıllık)140,522.40 TL60,720.00 TL

Not: Bu hesaplama tablosu örnek olması açısından hazırlanmıştır. Maaş dışında ek olarak verilen yemek ücreti ile kişinin SGK primine esas kazancın SGK matrahı altında kalacağı düşünülerek hesaplanmıştır. 

Sodexo Kartları

Sodexo’nun kullanıcılarına hizmet vermek için sunduğu kartlar şu şekildedir;

  • Restaurant Pass
  • Business Pass
  • Fuel Pass
  • Gift Pass

Restaurant Pass Yemek Kartı

Sodexo Restaurant Pass yemek kartı ve yemek çekleri, şirket çalışanlarının öğle yemeği yerken ihtiyaçlarını en avantajlı bir şekilde karşılayabilmesi adına sunulan bir hizmettir. Sodexo Restaurant Pass yemek kartının geçtiği üye işyeri sayısı toplamda 45.000’in üzerindedir ve ayrıca 20.000’in üzerinde müşterisi bulunmaktadır. 

Business Pass

Sodexo Business Pass kartı, şirketlerin ağırlama ve temsil ihtiyaçlarını gerçekleştirebilmeleri adına tasarlanmış özel bir harcama yönetim hizmetidir. 

Fuel Pass Akaryakıt Kartı

Fuel Pass, Sodexo ve Opet’in beraber işbirliği yaparak sunduğu bir hizmettir. Bu hizmeti şu şekilde açıklamak yanlış olmaz; şirketlerin kayıtlı araçlarının akaryakıt giderlerini takip etmek ve bir anlamda da kontrol altına alabilmek için sunulan online bir harcama yönetim sistemi. Şirketler ister 1 araç isterse de 1000 araç olsun farketmeksizin, bu hizmetten faydalanabilirler.

Gift Pass Hediye Kartı

Sodexo Gift Pass, Sodexo’nun teşvik ve ödüllendirme için şirketlere sunduğu bir kart sistemidir. Örneğin bu sistem içerisinde erzak kolisi dağıtma gibi zorluklarla uğraşmadan çalışanlarınıza gıda yardımı yapabilir ve onları ödüllendirebilirsiniz. Çalışanlarınıza Gift Pass Gıda mobil kartlarının geçtiği marketlerden alışveriş yapabilme seçeneği sunabilirsiniz.

Sodexo’nun Fatura Kesim Tarihi

Sodexo’nun fatura kesim tarihi fatura düzenleme slibinde belirtilen tarihe göre alınır. Ödeme günleri ise salı ve perşembe günleridir. Sodexo’nun ödemelerine ait detaylı bilgiyi üye işyerleri için sunulan üye online platformu üzerinden öğrenebilirsiniz. 

Sodexo’nun Mobil Uygulamasının Özellikleri

Sodexo mobil uygulamasının özellikleri şu şekildedir; 

Sodexo Bakiye Görüntüleme

Sodexo Bakiye Görüntüleme

Bakiye Görüntüleme: Sodexo mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek istediğini zaman bakiyenizin ne kadar olduğunu görebilir, yüklemeyi beklenen bakiyeyi öğrenebilir ve ay içerisinde gerçekleştirdiğiniz harcamalara göz atabilirsiniz.

Sodexo Harcama Noktası Arama

Sodexo Harcama Noktası Arama

Harcama Noktası Arama: Tüm Türkiye’de toplam 45.000’in üzerindeki üye işyerini bulunduğunuz konumdaki yakınlığa göre liste haline görebilir ve içerisinden gitmek istediğiniz noktayı seçerek inceleyebilirsiniz.

Sodexo Favori Restoran Belirleme

Sodexo Favori Restoran Belirleme

Favori Restoran Belirleme: Sizin için favori olan restoranı belirleyebilir ve tüm mekanlara puan verip yorum yapabilirsiniz. Ayrıca bu sayede de 1.000.000’un üzerinde Sodexo kullanıcısıyla görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sodexo Kayıp – Çalıntı Bildirimi

Sodexo Kayıp – Çalıntı Bildirimi

Kayıp – Çalıntı Bildirimi: Kartınızın kaybolması veya çalınması durumunda uygulama üzerinden bildirim yaparak genel merkezle iletişime geçebilir veya doğrudan telefon ile arayabilirsiniz.

Sodexo Misket Kazanın

Sodexo Misket Kazanın

Misket kazanabilmek için öncelikle mobil uygulama üzerinden “Misket hesabınızı” aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Ardından mobil uygulama içerisinden bulunduğunuz konuma yakınlık düzeyine göre listeleyeceğiniz misket üyesi restoranların içerisinde yapacağınız harcamaların en az %10’u kadar Misket’e sahip olabilirsiniz.

Sodexo Mobil Ödeme

Sodexo Mobil Ödeme

Mobil Ödeme: Sodexo mobil ödeme özelliğini aktif hale getirebilir ve mobil ödeme özelliğinin hızlı ve kolay yolundan faydalanabilirsiniz.

Sodexo Club Kampanyaları

Sodexo Club Kampanyaları

Sodexo Club Kampanyaları: Güncel durumda olan Sodexo kampanyalarını inceleyebilir ve size özel avantaj ve indirim sunan kodları 7/24 anlık olarak takip edebilirsiniz.

Sodexo İyi Yaşa

Sodexo İyi Yaşa

İyi Yaşa: Sodexo’nun “İyi Yaşa” kategorisindeki konu uzmanlarının yazmış olduğu özgün yazılara Sodexo mobil uygulaması üzerinden göz atabilirsiniz.

Sodexo Hangi Bölgelerde Geçerli ve Üye Restoranlarının Sayısı

Sodexo yemek kartı 81 ilde 45.000 üye işyerinde kullanılmaktadır. Sodexo yemek kartının ayrıcalıklı olan dünyasına katılan kişiler/kurumlar lüks restoranlardan, ev yemekleri yapan firmalardan, fast food zincirlerinden, pastanelerden, büfelerden, marketler ve süpermarketler ve daha birçok noktadan harcamalarını gerçekleştirebilirler. Sodexo Restaurant Pass yemek kartının nerelerde geçtiğini öğrenmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Sodexo’ya Nasıl Başvurabilirim?

Sodexo ve diğer tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.

Doğrudan Sodexo’ya başvurmak istiyorsanız ise Sodexo’ya iki farklı şekilde başvuru yapabilirsiniz. Bunlardan ilki online sözleşme imzalayarak direkt bir şekilde başlamaktır. Bir diğer başvuru çeşiti ise başvuru formunu doldurmaktan geçmektedir. Bu süreçte ilk yapmanız gereken şey başvuru formunu doldurmaktır. Devam eden 24 saat içerisinde Sodexo ekibi sizi arayacak ve size gerekli bilgilendirmeyi sağlayacaktır ve ardından da sözleşme tamamlanacaktır. Devamında zaten siz bundan sonrası için Sodexo’nun avantajlı olan dünyasına adım atmış olursunuz.

Sodexo Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bekleyen bakiye ne anlama geliyor?

Kartınıza henüz yüklenmemiş olan bakiyeye bekleyen bakiye adı verilmektedir. Kartınızın bekleyen bakiye ve normal bakiye bilgilerini öğrenmek için Sodexo mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

Sodexo kart bakiyesini Sodexo’nun mobil uygulamasını indirerek veya 444 72 77 numaralı çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Sodexo arızalı kart talebi için 444 72 77 numaralı Sodexo çağrı merkezini arayarak kartınızın kontrolünü sağlayabilir ve kart yenileme talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yenilenen kart talebinizin ardından 3 iş günü içerisinde kartınız firmanızın bulunduğu adrese teslim edilmektedir.

Kaybolan kartınızla ilgili Sodexo mobil uygulaması üzerinden işlem yapabilir veya 444 72 77 numaralı Sodexo çağrı merkezini arayıp kartınızın iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Misket, harcama yaparken kazandıran bir ödüllendirme sistemidir. Bu sisteme katılabilmeniz için öncelikle Misket hesabınızı aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Misket üyesi olan işyerlerinde harcama yaparak yaptığınız harcamaların en az %10’u değerinde kazanabilir ve bu şekilde biriken misketleri de dilediğiniz misket üye işyeri olan restoranlarda harcayabilirsiniz.

Sodexo online sayfası içerisinde “Raporlar” seçeneğinin altında bulunan kart hareketlerini görebilir, inceleyebilir ve Sodexo müşteri hizmetlerinden destek isteyebilirsiniz.

Devlet tarafından belirlenen ücret mecburi bir ücret değildir. Bu tutarın altında veya üstünde çalışanlarınıza ücret verebilirsiniz. Çalışanlarınıza bu tutarın üzerinde bir günlük yemek bedeli verdiğiniz taktirde siz belirlediğiniz tutarın 24.84 TL’lik kısmında muaf tutulur geri kalanında vergiye tabi olursunuz.

Sodexo Yemek Kartı Blog İçerikleri

Sodexo Yemek Kartı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Bu Blog İçeriklerinde…