Paye Kart

Paye kart, PTT A.Ş, Belbim A.Ş, ve Turkcell A.Ş’nin ortaklığıyla kurulan ve ana şirket olarak da Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş adıyla kurumlar için finansal çözümler sektörüne 2019 yılında adım atan bir tamamen Türk ve çok ortaklıklı bir kuruluştur. Paye kart ile şirket personellerinizin yemek ihtiyaçlarını en avantajlı şekilde karşılayabilir ve bununla birlikte vergi avantajından faydalanabilirsiniz.

Paye Kart Nedir?

Paye yemek kartı Türkiye’de çıkarılan ilk yerli yemek kartı platformudur. Paye yemek kartı ortak girişim sonunda %100 olarak yerli sermaye ile kurulmuştur. Ayrıca bu kartın yemek kartı olma özelliğinin haricinde bir de İstanbulKart olma özelliği bulunmaktadır. 

Paye Yemek Kartı ile Ne Kadar Tasarruf Edilebilir?

Paye Yemek Kartı’nın Vergi Avantajı Ne Kadar?

2020 yılında personellerin yemesi için ayrılan günlük yemek bedeli istisnası %21 yükseltildi. 2020 yılında çalışanlara verilen yemek bedeli istisnası 23 TL (Günlük Yemek Ücreti) + 1,84 TL (KDV) ile birlikte toplamda 24,84 TL oldu. Bu yemek bedeli ücretini çalışanlarınıza Paye yemek kartı ile verdiğinizde aslında ödediğiniz bu tutarın tamamı gelir vergisinden, SGK priminden ve damga vergisi gibi ödemelerden istisna sayılmaktadır. Bu konuyu hemen rakamlarla açıklamaya çalışalım ve 10 kişilik bir ekibinizin olduğunu düşünelim. Ayrıca çalışanlarınızın 1 ay içerisinde çalışacağı gün sayısını ortalama 22 gün olarak düşünelim;

 Nakit ÖdemePaye Kart
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)5.464,80 TL5.464,80 TL
KDV (%18)0,00 TL334,40 TL
Gelir Vergisi (%20)1.381,46 TL239,88 TL
Damga Vergisi (%0759)60,17 TL9,10 TL
SGK İşçi Primi1.020,16 TL0,00 TL
SGK İşveren Primi1.530,24 TL 0,00 TL
Aylık Maliyet (Tüm Çalışanlar)9.456,82 TL5.379,38 TL

 

Çalışan Başına Aylık Kazanç407,74 TL
Tüm Çalışanlar İçin Aylık Kazanç4.077,44 TL
Tüm Çalışanlar İçin Yıllık Kazanç48.929,31 TL

Not: Bu hesaplama tablosu örnek olması açısından hazırlanmıştır. Maaş dışında ek olarak verilen yemek ücreti ile kişinin SGK primine esas kazancın SGK matrahı altında kalacağı düşünülerek hesaplanmıştır. 

Paye Kartın Kartları

Türkiye’de çıkarılan ilk yemek kartı olan Paye yemek kartının, yemek kartı olma özelliğinin dışında bir de İstanbulKart olma özelliği bulunmaktadır. Yani Paye kart aslında tek bir kart içerisinde yemek kartı ve İstanbulKart olarak ortak bir paydada bulunmaktadır. Bu kart hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için tıklayın. 

Paye Kart Mobil Uygulaması

Paye Kart yeni kurulan bir yemek kartı olduğu için şu anda mobil uygulaması bulunmamaktadır. 

Paye Kart Hangi Bölgelerde Geçerli ve Üye Restoranlarının Sayısı

Paye yemek kartı 81 ilde Paye karta üye olan  iş yerlerinde geçmektedir. Paye kartın ayrıcalıklı olan dünyasına katılan kişiler/kurumlar ev yemekleri yapan firmalardan, lüks restoranlardan, fast food zincirlerinden, büfelerden, pastanelerden, marketler ve süpermarketler gibi daha birçok yerden harcamalarını gerçekleştirebilirler. Paye kartın detaylı bir şekilde geçtiği yerleri öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Paye Kart’a Nasıl Başvurabilirim?

Paye kart ve diğer tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.

Doğrudan Paye Kart başvurmak istiyorsanız ise Paye Kart’ın başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında da en kısa süre içinde Paye Kart yetkilileri sizinle iletişime geçiyorlar ve başvuru işleminiz tamamlanmış oluyor.

Paye Kart Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Paye kart sahipleri kartlarına şifre nasıl tanımlayabilirler?

Kart sahipleri kartlarına ödeme terminalleri üzerinden şifre tanımlayabilir ve kullanmaya başlayabilirler.

Gerçekleştirilen alışverişlerden komisyon dışında üye iş yerlerinden herhangi bir talepte bulunulmamaktadır.

Paye kart ile ilgili sorun yaşayan kişiler yardım almak için 0850 477 7293 numaralı çağrı merkezini arayıp yardım alabilmektedir.

Üye iş yeri önerisinde bulunmak için [email protected] mail adresine mail atabilirsiniz.

Devlet tarafından belirlenen ücret mecburi bir ücret değildir. Şirket çalışanlarınıza bu tutarın altında ya da üstünde ücret ödeyebilirsiniz. Sadece çalışanlarınıza bu tutarın üzerinde günlük yemek bedeli ödediğiniz taktirde de şirketiniz yine belirlenen ücret yani 24.84 TL üzerinden muaf tutulmaktadır.

Paye Yemek Kartı Blog İçerikleri

Paye Yemek Kartı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Bu Blog İçeriklerinde…