Ticket Restaurant

Ticket Restaurant, 1962 yılında Jacques Borel tarafından Fransa’da kurulmuştur. Günümüzde 42 ülkede varlığını sürdüren Ticket Restaurant’ın, aynı zamanda 660.000 müşterisi ve 6000’in üzerinde de çalışanı bulunmaktadır.

Ticket Restaurant Nedir?

Ticket Restaurant, yemek kartı hizmetini Türkiye’ye ilk getiren firmadır. Ticket Restaurant 1,4 milyon üye işyeri ile birlikte 41 milyon şirket çalışanına yemek kartı veya yemek kuponu sektöründe hizmet vermektedir. Ayrıca Edenred Ticket Restaurant firmasının yemek kartı hizmetinin haricinde şirket çalışanlarının hayatlarını kolaylaştırmak, şirketlerin performansını yükseltme konusunda harcama yönetimi ve kurumsal teşvik konularında da sunduğu hizmetler bulunmaktadır. 

Ticket Restaurant Yemek Kartı ile Ne Kadar Tasarruf Edilebilir?

Ticket Restaurant’ın Vergi Avantajı Ne Kadar?

2020 yılı içinde günlük yemek bedeli istisnası %21 artırıldı. 2020 yılında çalışanlara verilen yemek bedeli istisnası 23 TL (Günlük Yemek Ücreti) + 1,84 TL (KDV) ile birlikte toplamda 24,84 TL oldu. Bu yemek bedeli ücretini çalışanlarınıza Ticket yemek kartı ile verdiğinizde aslında verdiğiniz bu bedelin tamamı gelir vergisinden istisna edilmektedir. Ayrıca bununla birlikte şirketinizde çalışan personellere ödemiş olduğunuz yemek bedelinden ötürü SGK primi ve Damga vergisi gibi ödemelerden de kurtulmuş olursunuz. Bu konuyu rakamlarla açıklamak gerekirse 10 kişilik bir ekibinizin olduğunu düşünelim ve konuyu detaylandıralım. Çalışanların 1 ay içerisinde çalışacağı gün sayısını ortalama 22 gün olarak düşünelim;

  Nakit SistemTicket Restaurant
KDV Dahil Yemek BedeliGünlük Yemek Bedeli (KDV Hariç)23.00 TL23.00 TL
 KDV (%8)1,84 TL1,84 TL
 Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)24,84 TL24,84 TL
Vergi İndirimleriDamga Vergisi (%0,76)0,28 TLMuafiyet Avantajı
 Gelir Vergisi (%20)6,33 TLMuafiyet Avantajı
 SGK İşci Primi4,55 TLMuafiyet Avantajı
 SGK İşveren Hissesi6,82 TLMuafiyet Avantajı
Toplam Maliyet1 Çalışan İçin 1 Günlük Toplam Maliyet42.82 TL23.00 TL
 1 Çalışan İçin 22 Günlük Toplam Maliyet942.10 TL506.00 TL
 10 Çalışan İçin 22 Günlük Toplam Maliyet9421.08 TL5060.00 TL

Not: Bu hesaplama tablosu örnek olması açısından hazırlanmıştır. Maaş dışında ek olarak verilen yemek ücreti ile kişinin SGK primine esas kazancın SGK matrahı altında kalacağı düşünülerek hesaplanmıştır. 

Ticket Restaurant Kartları

Edenred Ticket Restaurant’ın kullanıcılarına hizmet vermek için sunduğu kartlar şu şekildedir;

  • Ticket Restaurant
  • Ticket Compliments
  • Edenred Araç Çözümleri
  • Ticket Service
  • Edenred Seyahat Portalı

Ticket Restaurant

Ticket Restaurant yemek kartı ve yemek çekleri, şirket çalışanlarının öğle yemeği yerken ihtiyaçlarını en avantajlı bir şekilde karşılayabilmeleri adına sunulan bir hizmettir. 45.000 noktada geçen yemek kartı 24.000 firmanın 1,5 milyon çalışanı için tercih ettiği bir hizmettir.

Ticket Compliments

Şirket personellerinin motivasyonunu artırabilmek, iş ortaklarına ve müşterilerinize ödül sunabilmek için kullanılan hediye kuponudur. Bu kupon 3000’in üzerinde mağazada giyim, teknoloji, kozmetik gibi kategorilerde geçmektedir.

Edenred Araç Çözümleri

Edenred araç çözümleri şirketinizin akaryakıt maliyetini azaltıp harcamalarınızı akaryakıt harcamalarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olur. Aracınızın şoförleri araçtan inmeden ve ödeme işlemini gerçekleştirmeden kolay ve hızlı bir şekilde akaryakıt alım işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

Ticket Service

Ticket servicegıda harcamaları için geçerli olan bir sosyal yardım kartıdır. Vakıfların ve kamu kurumlarının yardıma ihtiyacı olan kişiler için ayırdığı bütçeyi ihtiyacı olan kişilere tek bir kart ile ulaştırmasını sağlamaktadır.

Edenred Seyahat Portalı

Edenred seyahat portalı sık sık iş seyahati yapan işletmelerin iş yükünü azaltarak bütçesini daha etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olan bir çözümdür. 

Sodexo’nun Fatura Kesim Tarihi

Sodexo’nun fatura kesim tarihi fatura düzenleme slibinde belirtilen tarihe göre alınır. Ödeme günleri ise salı ve perşembe günleridir. Sodexo’nun ödemelerine ait detaylı bilgiyi üye işyerleri için sunulan üye online platformu üzerinden öğrenebilirsiniz. 

Ticket Restaurant’ın Mobil Uygulamasının Özellikleri

Ticket Restaurant mobil uygulamasının özellikleri şu şekildedir; 

Bakiye Görüntüleme: My Edenred mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek istediğiniz zaman bakiyenizin ne kadar olduğunu görebilir ve ay içerisinde gerçekleştirdiğiniz harcamalara göz atabilirsiniz.

En Yakın Yemek Noktaları: My Edenred mobil uygulaması size en yakın olan restoranları ve en yakın akaryakıt ve yıkama istasyonlarını gösterir. 

QR Kod ile Ödeme: Ticket Restaurant kullanıcıları yanlarında kartları olmadan mobil uygulama içerisinde bulunan QR kod ile POS cihazını temas ettirerek QR kod ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ticket Compliments Hediye Kuponu: Ticket Compliments hediye kuponlarını harcayabilecekleri mağazalardan size en yakın olan mağazaları mobil uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz.

Red Club İndirimleri: My Edenred uygulaması içerisinde Ticket’lı olan kişilere özel Red Club indirimlerinden ve fırsatlardan haberdar olabilirsiniz.

Edenred Araç Çözümleri: Şirket aracınızın harcadığı akaryakıt hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve harcama geçmişinizi öğrenebilirsiniz.

Ticket Restaurant Hangi Bölgelerde Geçerli ve Üye Restoranlarının Sayısı

Ticket Restaurant yemek kartı tüm Türkiye’de 45.000’inin üzerinde üye iş yerinde kullanılmaktadır. Ticket Restaurant yemek kartının dünyasına giren kişiler/kurumlar lüks restoranlardan, fast food zincirlerinden, büfelerden, ev yemekleri yapan firmalardan pastanelerden, marketler ve süpermarketler gibi daha birçok yerden harcamalarını gerçekleştirebilirler. Ticket Restaurant’ın tam olarak detaylı bir şekilde geçtiği yerleri öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Ticket Restaurant’a Nasıl Başvurabilirim?

Ticket Restaurant ve diğer tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.Doğrudan Ticket Restaurant’a başvurmak istiyorsanız ise başvurabilmek için yapmanız gereken tek şey başvuru formunu doldurmaktır. Devam eden 24 saat içerisinde Ticket Restaurant ekibi sizi arayacak ve size gerekli bilgilendirmeyi sağlayacak ve sözleşme tamamlanacaktır.

Ticket Restaurant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ticket Restaurant kartım kayboldu ne yapmam lazım?

Kartınızın kayıp bildirimini 444 22 66 numarasını arayarak yapabilir ve aynı zaman yeni kart için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kartınızın bakiye durumunu, harcamalarınızı MyEdenred uygulamasından ya da 444 22 66 numaralı çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Kartınıza ait harcama geçmişini öğrenmek için 444 22 66 numaralı çağrı merkezini arayabilir veya MyEdenred uygulamasını indirebilirsiniz.

Red Club, Edenred’in hizmetlerinden faydalanan kullanıcılara özel sunduğu kampanya fırsatlarıdır.

Ticket kullanıcılarınına özel birçok markanın indirimli fiyatlar sunuyor olması, hem mağazada hem de online da alışveriş yapılabiliyor olunması, ödüllü kampanya çekilişleri bulunuyor olmasıdır.

Ticket Restaurant yemek kartını kullanabilmek için çalışan sayısında bir alt limit bulunmamaktadır. İster bir çalışan için isterseniz de bin çalışan için Ticket Restaurant’a başvurabilirsiniz.

Devlet tarafından belirlenen ücret mecburi bir ücret değildir. Şirket personellerinize tutarın üzerinde veya altında ücret verebilirsiniz. Sadece personellerinize bu tutarın üzerinde bir günlük yemek bedeli verdiğiniz taktirde şirketinize belirlediğiniz tutarın 24.84 TL’lik kısmından muaf tutulmakta geri kalan kısmında vergiye tabi olmaktadır.

Ticket Restaurant Yemek Kartı Blog İçerikleri

Ticket Restaurant Yemek Kartı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Bu Blog İçeriklerinde…