Ticket Restaurant Yemek Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır?

yemekkarti
Updated on

Bu içeriğimizde Ticket Restaurant nedir, nasıl kullanılır konuları üzerinde duracağız. Hiç vakit kaybetmeden hemen anlatmaya başlayalım.

Ticket Restaurant Nedir?

Yemek kartı hizmetini Türkiye’de ilk sunan uluslararası firma Edenred’dir. Edenred, 24.000 kurumsal müşterisinin bünyesinde barındırdığı 1,5 milyonun üzerinde bulunan çalışana, 40.000’in üstünde restoranda Ticket Restaurant olarak yemek kuponu veya yemek kartı ile hizmet veriyor. Edenred’in yemek hizmeti sunmasının yanında çalışan kişilerin hayatını kolaylaştırmak ve şirketlerin performansını artırma amacı doğrultusunda harcama yönetimi ve kurumsal teşvik sistemi tarafında müşterilerine karşı geniş bir hizmet ağı bulunmaktadır. Ticket Restaurant’ı tercih eden firmalar, aylık tek fatura aldıkları için idari kolaylık yaşıyorlar bunun yanında tabii ki yönetim maliyeti ve iş yükü de düşüyor. Son olarak şunu belirteyim Ticket Restaurant kullanan firmalar, çalışanlarına öğle yemeği için ister Ticket kart, isterse de Ticket kupon verebiliyor.

Ticket Restaurant Nasıl Kullanılır?

Ticket Restaurant kartınız, çalınma veya kaybolma durumuna karşı size şifresiz bir şekilde teslim ediliyor. Kartınızı ilk aldığınızda içerisinde kredi yüklü olmuyor. Siz Ticket Restaurant kartınıza, üye olan 40.000 restorandan birinin POS terminali aracılığıyla kredi yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında ise kartınız, Ticket Restaurant cam etiketinin bulunduğu tüm üye iş yerlerinde geçerlidir.

2 Comments

Seher Ergün 9 Temmuz 2019

Merhaba,
Yeni işe gireceğim. Gireceğim işte Yan haklar olarak
“Yemek Kartı (Setcard, Ticket, Multinet, Sodexo vb.) ” şeklinde bir hak var. Bu konuda hiç bir şey bilmiyorum, dışarda nadiren yemek yiyen biri olarak. Sorularım şöyle:
1- Bu kartlardan sadece 1 tanesini yoksa hepsini de veriyor mu iş yeri çalışanlara?
2- Bu kartların günlük bedeli ne kadar?
3- Bu kartlar nerelerde geçerli?
4- Zamanında kullanmadığım bakiyeyi daha sonra istediğim bir zaman kullanma hakkım saklı mı?
5- Herhangi bir gün mesela 12 kişilik yemek alsam diğer günler onun yerine almasam bu kanunen uygun olur mu?
6- Yemekkartı sistemi nasıl işler?
Vereceğiniz aydınlatıcı bilgiler için sonsuz teşekkürler.

Reply
yemekkartinet Author 23 Temmuz 2019

Seher Hanım merhaba,

Sorularınıza cevaplarımızı aşağıda iletiyoruz.

1 -Hayır. Her işletme genelde bir tek firma ile anlaşmalıdır ve size bu yemek kartı firmasının kartını verirler. Ay başında da günlük belirlenen yemek bedelini o ayki iş günü ile çarparak elde edilecek tutarı kartınıza yüklerler.
2 – Günlük bedel tamamen firmanın inisiyatifine bağlıdır. Devletin bu konuda her sene açıkladığı bir bedel var. Firmalar bu bedeli ve iş yerinin bulunduğu lokasyonu baz alırlar genelde. Bu bedel 2019 itibariyle günlük 20,52 TL’dir. Bir örnek olması açısından İstanbul’un Ataşehir bölgesinde ortalama 40 – 50 TL olan günlük yemek bedelinin nedeni o lokasyondaki yeme-içme fiyatlarının yüksek oluşudur. [Güncelleme: Yemek Bedeli İstisnası günlük bedeli 2020 itibariyle 24,84 TL’ye yükseltilmiştir.]
3 – Bu kartlar her firmanın kendi üye iş yeri ağında geçerlidir. Yakında her yemek kartı firması için geçerli lokasyonları yazdığımız yazılarımız olacak. Size iletebiliriz yazı tamamlanınca.
4 – Kullanmadığınız bakiyeleri kartın kullanım hakkı sizde olduğu sürece (iş akdiniz devam ettiği sürece yani) kullanabilirsiniz. Bu bedeller sonraki aya devredebilir yani.
5 – Kanun günlük harcama limitinizi belirleyemez. Ancak bazı şirketler bu limiti çalışanları için belirlemek istiyorlar. Çok nadir de olsa bu bedelin günlük limitini belirleyen firmalar olabilir.
6 – Çalışacağınız firma size nakit verilecek yemek yardımını karta yükleme olarak yapar ve siz para harcamak yerine kartınızdaki bakiyeyi kullanırsınız. İstanbul kart kullanmak kadar basittir aslında sistem. Öte yandan sistemin çalışanlar açısından herhangi bir ek vergisi, maliyeti veya yükümlülüğü yoktur. Bu size maaşınıza ek verilmiş bir haktır. Maaşla bir tutulmaması önerilmektedir.

Reply

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *