Sodexo Yemek Kartı Nedir Nasıl kullanılır

Yemek Kartı Firmaları

Yemek kartı, işletmelerin öğle yemeğinde personellerine kartla alışveriş yapma imkanı sağlayan bir otomasyon sistemidir. Türkiye’de yemek kartı sektöründe oldukça fazla sayıda yemek çeki firmaları bulunmakta. Yemek kartı firmalarının, yemek kartı kullanan firmalar için şöyle bir avantajı oluyor: işletmeler SSK İşveren Hissesi, SGK İşçi Primi, Damga Vergisi ve Gelir Vergisinden muaf olma şansı bulunuyor. Yani şirketler üstlerine yük olan vergilerden muaf olma avantajına sahip olmuş oluyorlar.

Yemek Kartı Firmaları

Yemek kartı firmalarını ekonomik olarak incelediğimizde ise öğle yemeğinde personellerine nakit ödeme yerine yemek kartı kullanan firmalar %90 vergi avantajından faydalanmış oluyorlar. Peki yemek kartı veren firmalar hangileridir? Şirket personellerine öğle yemeği yeme imkanı sunan yemek kartı firmaları listesi şu şekildedir:

Tabii ki bu yemek kartlarının arasında Türk yemek kartı firması olan yemek kartları da bulunuyor. Son dönemde yemek kartı sektörünün büyümesi ve artan pazar payları sebebiyle yerli ve milli yemek kartları da piyasada boy göstermeye başladı. Piyasada Türk yemek kartı firması olarak bulunan yemek çeki firmaları ise şunlardır:

  • MetropolCard
  • Yemekmatik Kart
  • Paye Kart

Teknolojik gelişim üzerine yemek kartı firmalarını incelemek gerekirse, Ticket Restaurant, Multinet, Sodexo ve Setcard firmalarının Android ve IOS telefonlarda kullanılabilen mobil uygulamaları gözümüze çarpıyor. Personeller direkt olarak bu uygulamaları telefonlarına indirerek yemek kartı ile ilgili yapacakları işlemleri yapabiliyor ve öğrenmeleri gereken bilgileri buradan öğrenebiliyorlar.

Yemek Kartı Firmaları Avantajları

Sıra geldi yemek kartı firmalarının kullanıcılara sunduğu avantajları ve dezavantajları anlatmaya. Öyleyse yemek kartı firmalarının sunduğu avantajları ve dezavantajları kullanıcıların gözünden detaylı bir şekilde anlatmaya başlayalım.  Kullanıcılar yemek kartı firmalarının avantajlarını ve dezavantajlarını şu şekilde değerlendiriyorlar;

Ticket Restaurant 

Yemek kartı firmaları arasında yemek kartı sektörünün kurucusu olan Ticket Restaurant’ın avantajları ve dezavantajları şu şekildedir;

*Avantajlar

Yaygınlık: Ticket Restaurant’ın Popeyes, KFC ve Burger KING gibi büyük zincirlerde var olması son kullanıcı için oldukça önemli bir avantajlar olarak değerlendiriliyor. Çalışanlar için hızlı tüketim mekanları çok önemli olduğu için Ticket’ın hepsinde var olması ve boy göstermesi büyük bir avantaj aslında.

Market Alışverişi: Ticket Restaurant yemek kartını hem market alışverişinde kullanabilmek hem de restoranlarda yemek yerken kullanabilmek de avantajdır.

Pratik Kullanımı: Ticket Restaurant’ın nakit olmadan kullanılabiliyor olması, şifre istemeden de kullanılması başka bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

*Dezavantajlar

Daha Yaygın Olmaması: Kullanıcılar tarafından bu yemek kartının restaurant ve market seçeneklerinin daha fazla olması isteniyor.

Marketlerde Değişiklik Gösteren Şeyler: Ticket Restaurant kartın geçtiği bazı marketlerin bazı reyonlarında Ticket yemek kartının geçmiyor olması da kullanıcılar için rahatsız edici bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor.

Pos Cihazında Yaşanan Problemler: Marketlerde ve restoranlarda Ticket Restaurant logosu olmasına rağmen pos yetersizliği gibi sebeplerden kaynaklı kullanıcıların geri çevirilmesi de fark edilen bir başka dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Multinet

Multinet yemek kartının avantajları ve dezavantajları şu şekildir;

*Avantajlar

Yaygınlık: Kullanıcılar Multinet UP’ın günbegün daha da yaygınlaştığını düşünüyor. Hatta Multinet yaygınlık konusunda Ticket Restaurant’la kafa kafaya gelmek üzere diyebiliriz.

Kampanyalar: Multinet UP’ın son kullanıcılara, yemek yemeye gittiği her noktada check in yapmaları durumunda indirim sağlıyor olması Multinet’in kampanyalarını avantajlı olarak gösteriyor.

İnteraktif Bir Kullanım Özelliğinin Bulunması: App üzerinden yapılan indirimlerin sürekli olarak duyurulması, puan sistemi Multinet’i daha interaktif bir hale getiriyor.

*Dezavantajlar

Operasyonel Sorunlar: Kart tedarik işleminin süresinin uzun sürmesi, yaşanılan bakiyenin görülmemesi gibi konular Multinet’e karşı yaklaşımı olumsuzlaştırıyor.

Marketlerde Değişiklik Gösteren Şeyler: Ticket’da olduğu gibi bazı marketlerin bazı reyonlarında Multinet yemek kartının geçmiyor olması da kullanıcılar için rahatsızlık verici bir durum olarak dikkat çekiyor.

Pos Cihazında Yaşanan Problemler: Online verilen siparişlerde yeterli pos cihazının olmayışı gibi problemler Multinet’e karşı bakış açısını olumsuz etkiliyor.

Setcard

Setcard’ın diğer yemek kartı firmalarına göre sunduğu avantajlar ve dezavantajlar şu şekildedir;

*Avantajlar

Setcard’da bulunan temassız ödeme özelliği kullanıcılar tarafından önemli bir avantaj olarak algılanıyor. Ayrıca bununla birlikte Setcard’ın sunmuş olduğu Setpara promosyonunun da olumlu bir algı yarattığını söyleyebiliriz.

*Dezavantajlar

Setcard’ın diğer yemek kartı firmalarına kıyasla çok geride olması kullanıcılarda olumsuz bir etki yaratıyor. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse Setcard yemek kartını kullanmadan önce Multinet veya Ticket kullanmış kişiler Setcard’ın yaygınlık açısından bu iki yemek kartı firmasına kıyasla çok geride olduğunu belirtiyorlar.

Yemek Kartı Firmaları (Sodexo)

Sodexo’nun sunmuş olduğu avantajlar ve dezavantajlar şu şekildedir;

*Avantajlar

Sodexo’nun sunmuş olduğu “Misket Puan” kullanıcıları oldukça memnun ediyor. Sodexo yemek kartının geçtiği yerlerde %20 ve %50 civarında indirimlerin yapılması, son kullanıcılar için oldukça büyük bir avantaj olarak değerlendiriliyor.

*Dezavantajlar

Sodexo’nun Ticket ve Multinet yemek kartının geçtiği yerel marketlerde geçmiyor olması kullanıcıları ciddi manada rahatsız eden bir durum. Aslına bakılırsa Sodexo’nun rakiplerine göre değerlendirildiğinde en büyük dezavantajı budur diyebiliriz.

Yemek Kartı Firmaları (Metropol Card)

Metropol Card’ın sunduğu avantajlar ve dezavantajları şu şekilde;

*Avantajlar

Metropol Card kullanmadan önce diğer yemek kartı firmaları ile çalışan kişiler Metropol Card’ın onlara göre herhangi bir avantajının bulunmadığını belirtiyorlar.

Dezavantajları

Metropol Card, diğer firmalara nazaran yaygınlık konusunda oldukça geridedir. Metropol Card’ın var olduğu ağ diğer firmaların oluşturmuş olduğu ağa göre oldukça küçük kalmaktadır.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesaplama

Aylık Çalışma Günü
Çalışan Sayısı
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)

Yemek Kartına Nasıl Başvurabilirim?

Tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.