Yemek Kartı Nedir?

Yemek Kartı Nedir?

Bu içeriğimiz de yemek kartı nedir, şirketlerde kullanılan yemek kartları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öyleyse hadi hemen anlatmaya başlayalım.

Yemek Kartı Nedir? Yemek Kartının Tanımı

Yemek kartı, şirket personellerine öğlen yemeği için verilen kartların daha önceden doldurularak otomasyona dökülmesidir. Bu sistemle birlikte yemekhanede gerçekleşen tüm işlemin artık otomasyona bağlanmasıdır. Şirket personeline verilen karta öğlen yemeğinde kullanması için yemek kredisi yüklenir. Bu sayede gerçekleştirilen bütün işlemler aynı zamanda kayıt altına alınmış olur. Şirket yöneticileri yemek kartı ile gerçekleştirilen bütün işlemleri raporlama imkânına sahiptir. Bu sayede şirket personelinin yemek işlemleri kontrol altına alınmış olur.

Günümüz şartlarında rekabet hat safhada bulunmakta. Şirketler artık kendi sektörlerinde yapacakları inovasyonlardan, personel memnuniyetine kadar birçok şeyi düşünmek zorunda. Bu bağlamda şirketlerin öğle yemekleri için personellerine sunduğu imkânları ele alalım. Şirket personelleri sabahtan akşama kadar şirket içinde bulunmalarından dolayı günleri yorucu ve sıkıcı geçiyor. Personeller, her gün yemekhanede kendi istemedikleri yemekleri yemektense artık öğlen yemeklerinde kendi belirledikleri menüleri yemeyi tercih ediyorlar. Bu sebepten dolayı personelleri bir de öğlen yemeği ile sıkmamak için göze çarpan şeylerden bir tanesi yemek kartıdır. Siz de personellerinizi biraz motive etmek için yemek kartını kullanabilirsiniz.

Yemek Kartı Nedir

Şirketlerde Kullanılan Yemek Kartları

Günümüzde en çok kullanılan yemek kartları şu şekilde;

Yemek kartlarını ekonomik olarak değerlendirmek gerekirse, yemek kartı kullanımı nakit ödemenin yanında şirketinize %90 vergi avantajı sağlamaktadır. Bununla birlikte muhasebe kolaylığı sağlanır aynı zamanda iş yükünüz hafifler. Şirketinizin yemekhane bölümünün bulunmasına gerek kalmaz. Aynı zamanda yemek için ayrıca bir muhasebe tutmaya gerek kalmaz.  Yemek kartı kullanımı ile personelinizin günlük harcamaları da limitlendirilmiş olur. Personeliniz öğle arasında hem kısa bir dinlenme imkânı bulur bununla birlikte işe geri döndüğünde daha verimli bir geri dönüş sağlanır. Bu avantajları daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse yemek kartı ile birlikte yemek giderlerinizi de düşürmüş olursunuz.

Multinet, Sodexo, Ticket Restaurant ve SetCard yemek kartlarının Android ve İOS telefonlarda kullanılabilir mobil uygulamaları bulunuyor. Şirket personelleri, bu uygulamaları indirerek kart hareketlerini inceleme, kartın bakiyesini öğrenme imkânına sahip olabiliyorlar. Bunların haricinde Multinet’in sunmuş olduğu MultiPay uygulamasının banka kartı veya kredi kartı ile ek bakiye yükleme imkânı bulunmakta. Ayrıca Multinet yemek kartı ile ödeme yapmak için kartınızın yanınızda olması gerekmiyor. Multinet’in MobilPay uygulaması üzerinden QR kod sistemi ile ödeme yapma imkânına sahipsiniz. SetCart ise Türk Telekom anlaşması ile SetCard pos bulunan restoranlarda nakit ödemeye veya banka kartına ihtiyacınız bulunmuyor. Türk Telekom mobil ödemeyi kullanarak ödemenizi telefonunuzdan gerçekleştirme imkânınız bulunuyor.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesaplama

Aylık Çalışma Günü
Çalışan Sayısı
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)

Yemek Kartına Nasıl Başvurabilirim?

Tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.