Yemek Kartı Vergi Avantajı

yemekkarti
Updated on

Bu içeriğimizde yemek kartı ne işe yarar ve yemek kartı vergi avantajı üzerinde durmaya çalışacağız. Hadi o zaman hemen anlatmaya başlayalım.

Yemek Kartı Ne İşe Yarar?

Yemek kartı, şirket personellerine öğlen yemeği için verilen kartların daha önceden doldurularak otomasyona dökülmesidir. Yemek kartları, öncelikli olarak personellerinizin yemek ihtiyaçlarını gidermeye aynı zamanda da şirketiniz için vergi avantajı sağlamaya yarayan kartlardır.

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hakkında Detaylı Bilgi

Personellerinize öğlen yemeklerinin ücretini, yemek kartı ile ödemenizin şirketinize hatırı sayılır ölçüde vergi avantajı katkısı bulunmaktadır. Personelinize öğlen aralarında yiyecekleri yemeklerin ücretlerini nakit yerine yemek kartı ile vermeniz durumunda SGK İşçi Primi, SSK İşveren Hissesi, Damga Vergisi ve Gelir Vergisinden muaf olursunuz. Bu sayede yemek kartları sayesinde şirketiniz ciddi bir tasarruf sağlamış olur.

2020 yılından itibaren günlük yemek bedeli istisnası KDV dahil 24.84 TL’ye yükseltildi. Gelir Vergisi Kanunu’na göre personellerinize öğlen yemeği için 24.84 TL’ye vermeniz durumunda bu paranın tamamı gelir vergisinden istisna olacak. Aynı zamanda personellerinize verdiğiniz yemek ücreti için SGK İşçi Primi ve Damga Vergisi ödemeniz gerekmeyecek.

Vergi indiriminin haricinde yemek kartı kullanımı ile birlikte, şirketinizde oluşturacağınız yemekhanede öğlen yemekleri için personellerinize sunmak zorunda olduğunuz ekstra zahmetli ve maliyetli bir görevden kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda bu konuda personelleriniz de kârlı çıkar. Personelleriniz onlara değer verdiğinizi görmek ister.  Öğlen yemeğinde yemek seçme özgürlüğü bulunması personellerinizi de memnun edecektir. Bunun şirketinize geri dönüşümü ise daha özverili çalışma temposu ve sadakat olarak geri dönecektir.

Günümüzde en çok kullanılan yemek kartları şu şekilde;

Ülkemizde en çok kullanılan yemek kartları bunlardır. Yemek kartlarını ekonomik olarak değerlendirmek gerekirse, yemek kartı kullanımı nakit ödemenin yanında şirketinize %90 vergi avantajı sağlamaktadır. Ayrıca yemek kartları seçtiğiniz firma fark etmeksizin şirketinize vergi avantajı sağlamaktadır.

Önceki Blog İçeriği
Yemek Kartı Nedir?
Sonraki Blog İçeriği
Yemek Kartı Yönetmeliği

1 Comment

Yemek Kartının Avantajları - Yemekkarti.net 10 Şubat 2020

[…] ki yemek kartı kullanan çalışan sayınız ve günlük yemek bedelinize göre şirketiniz vergi avantajından […]

Reply

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *