2021 Yemek Bedeli İstisnası Nedir? İşverenler İçin Yemek Kartı

İşverenler, kobiler ve çalışanların ortak merak konusu olan yemek bedeli istisnası tutarı sonunda açıklandı. Gelin haberin detaylarını birlikte inceleyelim.

2021 yemek bedeli istisnası, 2021 yılı için gelir vergisinden muaf olacak günlük yemek bedelini kapsamaktadır. Her yıl Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. Maddesi 8 no’lu bendinde “işverenlerce işyeri veya işyerinin müştemilatı dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı” uygulanmak üzere açıklanır.

Gelir Vergisi Kanununun 23/ 8 numaralı bendinde yer alan, 2021 yemek bedeli istisnası uygulanmak üzere 25,00 TL olarak tespit edilmiştir.

2021 Yemek Bedeli-İstisnası Nedir?

Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre 313443 sayılı kararın uygulanma süresi 23 Aralık 2020 tarihinde 31 Mayıs 2021’e kadar uzatılmıştır. Yemek bedeli istisnası bu süreçte Yüzde 1 KDV oranı uygulaması ile, KDV dahil 25,25 Türk Lirası olmuştur. Sonrasında yeniden yüzde 8 KDV oranı uygulamasına geçilmesi durumundaysa 2021 yemek bedeli istisnası  KDV dahil 27 Türk Lirası olacaktır.

Artan yol ve yemek maliyetleri nedeniyle kobileri ve çalışanları desteklemek amacıyla birçok işverenin de bu artışı beklediği bilinmektedir. Yemek karti uygulamasının kobiler için en önemli avantajı ise vergi tasarrufu olmasıdır. Yemek kartı uygulamasıyla edineceğiniz avantajları görmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Devlet yemek kartı sisteminin şirketler için vergi ve tasarruf avantajlara göre ‘Devletin desteklediği öğle yemeği ödeneği ile şirketler;

·         yüzde 15 SGK işçi primi,

·         yüzde 22,5 SGK işveren primi,

·         yüzde 0,75 damga vergisi,

·         yüzde 22 gelir vergisi ve

·         KDV’den muaf oluyorlar.

 

Bu sayede iş sahipleri vergi tasarrufu 2021 yemek bedeli istisnası yaklaşık yüzde 100’e varıyor.

2021 Yemek Bedeli İstisnası - Yemek Kartı Mobil Ödeme ve QR Kodu ile Ödeme

Çalışma ortamları Covid-19 salgını sebebiyle zorunlu olarak ofisten eve geçen çalışanların yemek hakkının karşılanması en temel çalışan haklarından biridir. Bu süreçte ofiste artan hijyen kaygısı sebebiyle evden çalışmaya devam eden çalışanların öğle yemeği alışkanlıklarında birtakım farklılıklar oluştu. Yemekhane catering hizmeti alan şirketlerde yemek kartı kullanımı artış gösterdi. Bir çalışanın günlük enerjisini karşılayacak sağlıklı bir öğle yemeğinin, çorba başlangıç olarak ve dengeli ve besleyici bir menü olması için ana yemeğin besin değeri yüksek ve sağlıklı içeceklerden oluşması gerekiyor. Yemek ücretlerinin artışı nedeniyle çoğu işverenin yemek ödeneğini artırmasına karşın bakiyelerin ayın son çeyreğine yetmediği senaryosu oluşmaktadır. 2021 yemek bedeli istisnası sayesinde gelecek vergi muafiyetleriyle işverenler bütçelerinde, daha fazla yemek ücreti ödeneği ayırabilecektir.

2021 yemek bedeli istisnası tasarrufu sayesinde kullanılan verimli kaynaklar  çalışanlarının motivasyonlarını arttırmıştır, hem de nakit ödeme seçeneğinde bulunmayan QR kod ile mobil temassız ödeme gibi bir takım pratik hizmetlerden ve ek avantajlardan faydalanılabilir. Böylece yemek kartı,  hem çalışan hem işverenlere fayda sağlamaktadır.

Yemek kartı QR kod ile ödeme özelliği ile fiziksel temas gerektiren kart taşıma, kart unutma, POS cihazına kart okutma gibi hem zaman kaybı hem de kaygı yaratan durumlardan kurtulmuş olursunuz. Yemek kartı mobil ödeme ve QR kodu ile ödeme seçenekleri pandemi döneminde temassız ve hijyenik olma sebepleriyle sıklıkla tercih edilmiş ve pandemi başlangıcından itibaren kullanımı artarak katlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesaplama

Aylık Çalışma Günü
Çalışan Sayısı
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)

Yemek Kartına Nasıl Başvurabilirim?

Tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.

Yemek Kartlarını Karşılaştır