2022 Yemek Bedeli İstisnası Nedir? Günlük Yemek Bedeli İstisnası Güncellendi

İşverenler, kobiler ve çalışanlar için ortak merak konusu her sene sonunda yeni sene için hesaplanarak belirlenen ve işverenleri yemek bedelinden elde edilen vergi muafiyet tutarlarının değişmesi, çalışanların ise günlük yiyebilecekleri yemek haklarının miktarının yenilenmesi anlamında önem taşıyan yemek bedeli istisnası 2022 tutarı sonunda açıklandı. Gelin haberin detaylarını birlikte inceleyelim.

Yemek Bedeli İstisnası Nedir?

Öncelikle yemek bedeli istisnası, her yıl farklı olarak devlet tarafından belirlenen, firmaların gelir vergisinden muaf olacakları ve işverenlerin personellerine verdikleri günlük yemek bedeli miktarlarının diğer vergilerden de muaf olunacak maksimum tutarını kapsamaktadır. Her yıl Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. Maddesi 8 no’lu bendinde “işverenlerce işyeri veya işyerinin müştemilatı dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı” uygulanmak üzere açıklanır.

Çalışan başına işverenlere yılda 15.000 TL vergi avantajı

Çalışan başına yılda 15.000 ₺ devlet teşvikli vergi avantajlarından yararlan…

21.12.2021 tarihli, 31696 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 317 Seri no’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğ uyarınca uyarınca 2022 yılı için gelir vergisinden istisna tutulacak günlük yemek bedeli KDV dahil 36,72 TL olarak belirlenmiştir.

Artan yol ve yemek maliyetleri nedeniyle kobileri ve çalışanları desteklemek amacıyla birçok işverenin de bu artışı beklediği bilinmektedir. Yemek karti uygulamasının kobiler için en önemli avantajı ise vergi tasarrufu olmasıdır. Yemek kartı uygulamasıyla edineceğiniz avantajları görmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Devlet yemek kartı sisteminin şirketler için vergi ve tasarruf avantajlara göre ‘Devletin desteklediği öğle yemeği ödeneği ile şirketler;

  • % 15 SGK işçi primi,
  • % 22,5 SGK işveren primi,
  • % 0,75 damga vergisi,
  • % 22 gelir vergisi ve KDV’den muaf oluyorlar.

Bu sayede iş sahipleri vergi tasarrufu 2021 yemek bedeli istisnası yaklaşık yüzde 100’e varıyor.

Çalışan başına işverenlere yılda 15.000 TL vergi avantajı

Çalışan başına yılda 15.000 ₺ devlet teşvikli vergi avantajlarından yararlan…

2021 Yemek Bedeli İstisnası Ne Kadardı?​

Her sene enflasyon oranları ve ekonomik değerler göz önünde bulundurularak belirlenen ve sene sonunda devlet tarafından resmi gazete aracılığıyla açıklanan vergiden muaf istisna günlük yemek bedeli, hatırlarsanız 2020 yılı için 23,23 TL olarak belirlenmişti. 2021 senesi için bu miktar değişmiş ve resmi gazeteye göre kanunde belirtilen yan hakları ve avantajları sağlayabilecek maksimum günlük yemek ücreti 27 TL (25 TL + KDV%8)  olarak belirlenmişti.

Çalışanları ayrı motive eden, işverenin yüzünü ayrı güldüren bu oranlarlar aslında  yemek bedeli kanunundaki hususlar doğrultusunda %100 vergi avantajından faydalanmak için beklenmektedir. Bu yemek ücreti sınırı işverenlere SGK İşveren Hissesi, SGK İşçi Primi, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi’nden muaf olma tutarını da tayin etmektedir. Firmalar bu şekilde, günlük yemek bedeli istisnasından faydalanarak; personel yemek ücretlerinden de vergi avantajı sağlamaktadır.

Süleyman Nazifbilek Hercool İklimlendirme

Çalışan başına işverenlere yılda 15.000 TL vergi avantajı

Çalışan başına yılda 15.000 ₺ devlet teşvikli vergi avantajlarından yararlan…

Yemek Kartında Mobil Ödeme ve QR Kodu ile Ödeme Devri

Çalışma ortamları Covid-19 salgını sebebiyle zorunlu olarak ofisten eve geçen çalışanların yemek hakkının karşılanması en temel çalışan haklarından biridir. Bu süreçte ofiste artan hijyen kaygısı sebebiyle evden çalışmaya devam eden çalışanların öğle yemeği alışkanlıklarında birtakım farklılıklar oluştu. Yemekhane catering hizmeti alan şirketlerde yemek kartı kullanımı artış gösterdi. Bir çalışanın günlük enerjisini karşılayacak sağlıklı bir öğle yemeğinin, çorba başlangıç olarak ve dengeli ve besleyici bir menü olması için ana yemeğin besin değeri yüksek ve sağlıklı içeceklerden oluşması gerekiyor. Yemek ücretlerinin artışı nedeniyle çoğu işverenin yemek ödeneğini artırmasına karşın bakiyelerin ayın son çeyreğine yetmediği senaryosu oluşmaktadır. 2022 yemek bedeli istisnası sayesinde gelecek vergi muafiyetleriyle işverenler bütçelerinde, daha fazla yemek ücreti ödeneği ayırabilecektir.

2022 yemek bedeli istisnası tasarrufu sayesinde kullanılan verimli kaynaklar  çalışanlarının motivasyonlarını arttırmıştır, hem de nakit ödeme seçeneğinde bulunmayan QR kod ile mobil temassız ödeme gibi bir takım pratik hizmetlerden ve ek avantajlardan faydalanılabilir. Böylece yemek kartı,  hem çalışan hem işverenlere fayda sağlamaktadır.

Yemek kartı QR kod ile ödeme özelliği ile fiziksel temas gerektiren kart taşıma, kart unutma, POS cihazına kart okutma gibi hem zaman kaybı hem de kaygı yaratan durumlardan kurtulmuş olursunuz. Yemek kartı mobil ödeme ve QR kodu ile ödeme seçenekleri pandemi döneminde temassız ve hijyenik olma sebepleriyle sıklıkla tercih edilmiş ve pandemi başlangıcından itibaren kullanımı artarak katlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesaplama

Aylık Çalışma Günü
Çalışan Sayısı
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)

Yemek Kartına Nasıl Başvurabilirim?

Tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.