Şirketiniz İçin En Uygun Olan Yemek Kartı Hangisi?

Şirketiniz İçin En Uygun Olan Yemek Kartı Hangisi?

İşletmenizde vergi avantajından faydalanmak, çalışan personellerin memnuniyetini artırmak, ödeme ve muhasebe kolaylığından faydalanmak için hangi yemek kartını tercih etmelisiniz? Ticket Restaurant, Multinet Up, Setcard, Sodexo, Metropol, Paye Kart? Bu yemek kartı firmalarından hangisi işletmeniz için daha avantajlı olur bu yazımızda bunun cevabını bulabilirsiniz. İlk olarak yemek kartı firmalarını tanıyarak yazımıza başlayalım.

Ticket Restaurant Yemek Kartı

Edenred Ticket Restaurant, Türkiye’de yemek kuponu hizmetini sunmaya başlayan ilk firmadır. Ticket, 24.000 kurumsal müşterinin 1,5 milyonun üzerinde olan çalışanına yemek kartı ve yemek kuponu desteği veriyor. Ayrıca Ticket Restaurant bunu 40.000 üzerinde restoranla anlaşmalı olarak sağlıyor. Yemek kartı ve yemek kuponu desteğinin haricinde personellerin hayatını kolaylaştırmak ve işletmelerin performansını yükseltebilmek adına harcama yönetimi ve kurumsal teşvik desteği sistemini de sunuyor. 

Multinet Yemek Kartı

Multinet, 1999 yılında kuruldu ve kurulduğu yıl Türkiye’de ilk kez akıllı kart teknolojisinin kurumsal harcamalar için kullanılmasına imkan sağladı. 2010 yılına kadar hediye kartı için Giftcard, akaryakıt çözümü için Petronet, seyahat çözümü için Otelnet, araç ve filo kiralaması için ise Multicar ile büyümeye devam etti. Sonrasında 2010 yılında Groupe UP’a satıldı. Groupe UP’a satıldıktan sonra şirket güvenliği ve mesai takibi yapılabilmesi adına Passnet, kampüs harcamalarının gerçekleştirilmesi adına da Okulnet’i kurdu. Multinet UP’a 2013 yılında hayata geçirdiği Parantez uygulaması ile birlikte Multinet kullanan kullanıcılar yaptıkları harcamalar sonrasında ekstra bakiyeler kazanmaya başladılar.

Sodexo 

Sodexo, 1966 yılında Fransa’da kuruldu. 1992 yılında da Türkiye’de faaliyete başladı. Sodexo, dünya üzerinde 80 farklı ülkede kullanıcılara kurumsal yemek kartı hizmeti veriyor. Sodexo 40.000’in üzerinde üye işyeri, 18.000’den fazla müşteri ve 550.000’in üzerinde çalışana hizmet veriyor. Yaygın hizmet alanı ve sayısı oldukça yüksek olan üye işyeri ile geniş kitlelere seslenmesiyle biliniyor.

Şirketiniz İçin En Uygun Olan Yemek Kartı Hangisi?

Setcard

Setcard, 2001 yılında Set Kurumsal Hizmetler adı ile kurulmuştur. Sektöre ilk olarak yemek kuponları ile hizmet vererek başlayan firma 2005 yılında teknolojinin de daha fazla gelişmesiyle birlikte akıllı kart sistemine geçmiştir. 2009 yılı içerisinde üye işyerlerinin talepleriyle birlikte Hediye Kart, Setcard Tedarik, Setcard Konaklama, Setcard Çay, Kampüs Kart ve Temassız Kart’ı çıkararak ürün çeşitliliğini artırmıştır. Ayrıca Spectra Pos cihazlarının Türkiye distribütörü olan Setcard, pos ve kart altyapısını kendi yaratan tek firma olarak dikkat çekmektedir.

Metropol Kart

Metropol Kart, 2013 yılında Metropol Kurumsal Hizmetler adı ile kurulmuştur. Aynı diğer yemek kartı firmaları gibi maaş dışı yemek ödeneklerinin tek bir kart üzerinden yönetilmesini sağlamaktadır. Yemek kartı sektöründe %100 yerli bir firma olarak KOBİ, holding, üniversite, market ve restoran gibi farklı farklı sektörde bulunan kurumlarla işbirliği içerisindedir.

Paye Kart

Paye Kart, 2019 yılında PTT A.Ş, Belbim A.Ş ve Turkcell’in ortaklığında Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri adıyla kurulmuştur. Tıpkı diğer yemek kartı firmaları gibi maaş harici yemek ödeneklerinin tek bir kart üzerinden yönetilmesini sağlamaktadır. Ayrıca yemek kartı özelliğinin haricinde İstanbulkart olarak da kullanılmaktadır.

İşletmeniz İçin Hangi Yemek Kartı Daha Avantajlı?

Aşağıda bulunan tabloya göz atarak yemek kartı firmaları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları öğrenebilirsiniz.

 Bilet RestoranıMultinetSodexoSetcardMetropol KartPaye kart
Vergi AvantajlıVarVarVarVarVarVar
Marketlerde Geçerli mi?EvetEvetEvetEvetEvetEvet
Geçerli Restoran Sayısı?223262224918815???
Geçerli Market Sayısı?109142711645???
Mobil UygulamaiOS / AndroidiOS / AndroidiOS / AndroidiOS / AndroidiOS / Android ?
Bakiye GörüntülemeVar / Mobil UygulamaVar / Mobil UygulamaVar / Mobil UygulamaVar / Mobil UygulamaVar / Mobil Uygulama?
QR Kod ile Kartsız ÖdemeVarVarYokYokYokYok
Temassız ÖdemeVarVarYokVarYokYok
Ek Bakiye YüklemeYokVarYokYokYokYok
Ödeme TipiKart, Mobil Ödeme, ÇekKart, Mobil ÖdemeKart, ÇekKartKart, Telefon NumarasıKart
Yerli/YabancıYabancıYabancıYabancıYabancıYerliYerli

Metropol Kart ve Paye Kart hakkında güvenilir bir kaynak bulamadığımız için tabloda bazı bilgilere yer veremedik. Doğru kaynaklara ulaştığımızda tabloyu güncelleyeceğiz.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesaplama

Aylık Çalışma Günü
Çalışan Sayısı
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)

Yemek Kartına Nasıl Başvurabilirim?

Tüm yemek kartlarını karşılaştırarak başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu başvuru sayfasından firmanız için en ideal yemek kartını tespit edip başvurunuzu hızlıca yapabilirsiniz.